Neden 29 Mayıs?

Güçlü Akademik Kadro

Üniversitemizin tüm programlarında alanında söz sahibi akademisyenlerimiz ders veriyorlar. Çoğu yurtdışı tecrübesine sahip hocalarımız, saygın uluslararası ve ulusal akademik dergilerin editörleri ve hakemleri arasında yer alıyorlar.

Akademik kadroyu görmek için tıklayınız!

 


 

Birebir Eğitim

Her dokuz öğrenciye bir öğretim üyesinin düştüğü üniversitemizde öğretim üyelerimiz tüm öğrencilerimize birebir zaman ayırıp akademik hayatlarında rehberlik edebiliyorlar.

İstanbul 29 Mayıs Üniversitesinde kendinizi özel hissedeceksiniz.

 


 

Akademik Gelişim ve Destek Programları

İstanbul 29 Mayıs Üniversitesindeki öğrenim sürenizde hayatın ve mesleğin gerekleri olan donanımı kazanmanın yanı sıra farklı branşlarda kendiniz geliştirme imkanına sahip olacaksınız. Bu amaçla size özel hazırlanan Akademik Gelişim Programlarımız, ücretsiz olarak ebrudan, neye kadar pek çok geleneksel sanatta uzmanlaşma, ikinci bir yabancı dil öğrenme ve derinlemesine okuma gruplarıyla daha lisans aşamasında iken lisansüstü öğrenime hazırlanma imkânları sunuyor.


 

Araştırma Üniversitesi

İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi, insanlığın bilgi birikimine katkıda bulunma amacıyla nitelikli araştırma ve projelerin hayata geçmesi için akademik personeli ve öğrencilerini teşvik ediyor. Üniversitemiz bünyesinde Kuran Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi, Sürekli Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi, Türkçe Öğretimi Uygulama ve Araştırma Merkezi ile Arapça Öğretimi ve Uygulama Araştırma Merkezi evrensel nitelik taşıyan araştırmalara imza atıyorlar. Ayrıca Üniversitemiz beşeri ve sosyal bilimler alanında dünya çapında isim yapmış olan bir araştırma merkezi (İSAM) ile aynı kampüsü paylaşıyor. Üniversitemizde, çeyrek asırdır son derece güçlü ilmi araştırma ve yayınların yapıldığı, birçok bilimsel toplantıların düzenlendiği, kültürel faaliyetlerin gerçekleştirildiği, ayrıca Türkiye’nin sosyal ve dini bilimler alanında yegâne sayılabilecek bir ihtisas kütüphanesine sahip bir ilim merkezinde bulunmanın ayrıcalığını yaşayacaksınız.

 


 

Yüksek Oranda Burs İmkânı

İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi gerçek anlamda bir vakıf üniversitesidir ve öğrencilerimizin tamamı tam ya da kısmi burslu olarak öğrenim görmektedir.

Tam burslu öğrencilerimize öğrenim ücreti ödemeksizin hazırlık sınıfı ve lisans öğrenimi, merkezi yerleştirme başarı sırasına göre 2.500-750 TL arasında değişen miktarlarda nakit burs, hazırlık sınıfında ücretsiz ders kitabı, üniversitenin konukevinde kahvaltı ve akşam yemeği dâhil olmak üzere ücretsiz barınma imkanı ve aylık ulaşım desteği sağlanmaktadır.

LYS sonuçlarına göre %50 ve %25 programlara yerleşen burslu öğrencilerimiz merkezi yerleştirme başarı sırası veya tercih sırasına göre, program bazında %100 ile %15 arasında değişen oranlarda öğrenim ücreti indiriminden yararlanma olanağına sahiptir.

Bütün kısmi burslu öğrencilerimiz belli bir başarı ortalaması sağlamaları koşuluyla hazırlık öğrenimi sonunda ya da lisans öğrenimi sırasında, başarı ortalamalarına göre %50 oranında öğrenim ücreti indirimi hak ederler.

Öğrenim bursu hazırlık programında 2 yarıyıl, lisans programında 8 yarıyıl devam eder. Nakit burslar, öğrencinin devamsızlıktan kalmamasına, disiplin cezası almamasına ve asgari başarı şartını sağlamasına bağlıdır. Bu sebeplerden dolayı bursunu kaybetmiş bir öğrenci, istenen koşulları yeniden sağlaması durumunda bursunu tekrar kazanabilir.

Ayrıca tüm öğrencilerimize burslulukları kapsamında çift anadal ve yandal yapma imkânı sunulmaktadır. Üniversitemizin bütün programları arasında çift anadal ve yandal yapılabilir. Çift anadal yapan öğrencilere burslulukları kapsamında iki yarıyıl, yandal yapan öğrencilere ise bir yarıyıl daha ek süre verilir.

Burslar hakkında detaylı bilgi için tıklayınız!


 

Zengin Kütüphane Olanakları

İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi Kütüphanesi, öğrencilere huzurlu ve ferah bir çalışma ortamı sunuyor. Koleksiyonlarını giderek geliştiren Üniversitesi Kütüphanesi’ne şimdiden sosyal ve beşeri bilimlerin farklı alanlarında 70.000’in üzerinde kitap temin edildi. Ayrıca İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi Kütüphanesinde Üniversitemiz bünyesinde üretilen akademik çalışmaların uzun dönemli derlenmesinin ve dijital olarak korunmasının sağlanması ile bu çalışmaların mümkün olan en geniş çevrelerde erişime sunulması amacıyla bir kurumsal arşiv oluşturuldu ve Açık Arşiv programıyla üniversitemiz web sitesi üzerinden online erişim hizmetine başlandı.

İSAM Kütüphanesi

Öğrencilerimiz İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi Kütüphanesi’nin yanı sıra, Üniversitemizle aynı kampüs içerisinde bulunan İSAM Kütüphanesi’nden de, her gün kendilerine tanınan belli sürelerde araştırma ve ödevleri için faydalanabiliyor. Dünyanın sayılı kütüphaneleri arasında bulunan ve Türkiye’nin sahasındaki tartışmasız en iyi ihtisas kütüphanesi olan İSAM Kütüphanesi, sosyal bilimlerin birçok alanında zengin bir kitap ve süreli yayın koleksiyonuna sahip. İSAM Kütüphanesi, İspanyolca’dan Japonca’ya kadar onlarca dilde binlerce akademik dergiyi takip ediyor, Rusya’dan Yemen’e kadar pek çok ülkeden topladığı belgeler yanında, görsel ve işitsel malzemeler ile arşivini zenginleştiriyor.

 


 

Öğrenci Kulüpleri

Öğrenci Kulüpleri, öğrencilerimizin henüz üniversite yaşamındayken düzenlediği etkinlikler sayesinde organizasyon becerileri kazanmasını sağlarken aynı zamanda hem akademik alanında hem de ilgi duyduğu hobilerde kendini geliştirmelerine, zenginleştirmelerine ve sosyalleşmelerine imkan sağlar. İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi öğrencilerinin kulüp kurma ve faaliyette bulunmalarına destek veriyor.

Üniversitemizde faaliyet gösteren öğrenci kulüplerinden bazıları;

Medeniyet Kulübü, Düşünce Atölyesi, Dans ve Tiyatro Kulübü, Edebiyat ve Düşünce Kulübü, Enderun Kulübü, Felsefiyat Kulübü, Uluslararası Öğrenci Kulübü, Fotoğrafçılık Kulübü, Genç Yaklaşım Kulübü, Kültür ve Sanat Atölyesi, Müzik Kulübü, Satranç Kulübü, Sinema Kulübü, Spor Kulübü, Şiir Kulübü, Türk Dünyası Kulübü, Barış ve Kardeşlik Kulübü, Creative Writing Club, Emin Adımlar Kulübü, Aktifikir Kulübü, Pozitif Bakış Kulübü, Tarih ve Sanat Kulübü’dür.

Öğrenci etkinliklerinden haberdar olabilmek için tıklayınız!

Öğrenci etkinliklerinden

 


 

Yabancı Dil Öğretiminde Marka

İngilizce ve Arapça Hazırlık birimlerimizde dili sadece gramer olarak değil gündelik hayatın tüm alanlarında kullanabileceğiniz şekilde öğrenme imkânı bulacaksınız. Hazırlık birimlerimiz, öğrencilerimize hayat boyu yardımcı olacak ve eğitim yaşantılarına katkı sağlayacak yabancı dil becerilerini kazandırabilecek etkili bir dil öğrenimi sunuyor. Dili kitaplarla ve klasik usullerle değil, film, oyun, münazara ve öğrencilerin hazırladıkları sunumlarla interaktif şekilde öğreneceksiniz. Ayrıca öğretim süreniz boyunca Akademik Gelişim Programı kapsamında akademik alanda ihtiyaç duyduğunuz Almanca, Farsça, Antik Yunanca, Latince vb. ikinci bir yabancı dili de öğrenme imkânı sunuyoruz.

 


 

Uluslararası Ortam

İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi öğrencilerinin üçte biri uluslararası öğrencilerden oluşuyor. Yerleşkemizde Afganistan’dan Endonezya’ya, Kongo’dan Makedonya’ya 45 farklı ülkeden öğrencilerin farklı dil ve kültürleriyle temas etme imkânı sizi bekliyor.

İstanbul 29 Mayıs Üniversitesinde kaç dil konuşuluyor biliyor musunuz? İşte 30’dan fazla dilden bazıları:

Anadili olarak konuşulan diller: Ruandaca, Ugandaca, Zazaca, Kurmanci, Makedonca, Arnavutça, Sırpça, Boşnakça, Özbekçe, Türkmence, Azerice, Kırım Tatarcası, Gürcüce, Arapça, Farsça, Peştuca, Kazakça, Kırgızca, Prizren Türkçesi

Bilinen diller: Yunanca, İngilizce, Fransızca, Latince, Almanca, İtalyanca, İspanyolca, İbranice, Rusça