Neden 29 Mayıs?

Güçlü Akademik Kadro

Üniversitemizin tüm programlarında alanında söz sahibi akademisyenlerimiz ders veriyor. Çoğu yurt dışı tecrübesine sahip hocalarımız, saygın uluslararası ve ulusal akademik dergilerin editörleri ve hakemleri arasında yer alıyor.

Akademik kadroyu görmek için tıklayınız!


Birebir Eğitim

Her dokuz öğrenciye bir öğretim üyesinin düştüğü üniversitemizde öğretim üyelerimiz tüm öğrencilerimize birebir zaman ayırıp akademik hayatlarında rehberlik edebiliyor.

İstanbul 29 Mayıs Üniversitesinde kendinizi özel hissedeceksiniz.


Çift Anadal ve Yandal Programları

Üniversitemizde gerek fakülte içi ve gerekse farklı fakültelerdeki bölüm ve programlar arası çift anadal ve yandal imkânları mevcuttur. Ayrıca ders programlarımızda öğrencilerimizin farklı bölümlerde açılan dersleri alabilmelerine imkân sağlayan “serbest seçmeli” dersler bulunmaktadır.


Akademik Gelişim ve Destek Programları

İstanbul 29 Mayıs Üniversitesindeki öğrenim sürenizde hayatın ve mesleğin gerekleri olan donanımı kazanmanın yanı sıra farklı branşlarda kendinizi geliştirme imkânına sahip olacaksınız. Bu amaçla size özel hazırlanan Akademik Gelişim Programlarımız (AGEP), ikinci bir yabancı dil öğrenme ve derinlemesine okuma gruplarıyla daha lisans aşamasında iken lisansüstü öğrenime hazırlanma imkânı ve ücretsiz olarak ebrudan, neye kadar pek çok geleneksel sanatta uzmanlaşma fırsatı sunuyor.


Araştırma Üniversitesi

İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi, insanlığın bilgi birikimine katkıda bulunma amacıyla nitelikli araştırma ve projelerin hayata geçirilmesi için akademik personeli ve öğrencilerini teşvik ediyor. Üniversitemiz bünyesinde Kuran Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi (KURAMER), Psikoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi (29 MAYIS PAMER), Arapça Öğretimi ve Uygulama Araştırma Merkezi (29 MAYIS ARÖMER), Türkçe Öğretimi Uygulama ve Araştırma Merkezi (29 MAYIS TÜRÖMER) ve Sürekli Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi (29 MAYIS SÜREM) evrensel nitelik taşıyan araştırmalara imza atıyorlar.


Yüksek Oranda Burs İmkânı

İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi gerçek anlamda bir vakıf üniversitesidir. Öğrencilerimizin tamamı tam ya da kısmi burslu olarak öğrenim görmektedir. Öğrenim bursunun yanında merkezî yerleştirmedeki başarı sıralamasına göre değişen miktarlarda nakit burslar, hazırlık sınıfında ücretsiz ders kitabı ve öğrenci yurtlarında konaklama imkânları da mevcuttur.

Burslar hakkında detaylı bilgi için tıklayınız!


Zengin Kütüphane Olanakları

“Öğrenci Başına En Çok Kitap Düşen Vakıf Üniversitesi Kütüphanesi”

Kütüphanemiz 10.000 m² kapalı alana sahip olup, 1 (bir) milyon cilt kitap kapasitesine, 1.500 kişi de oturma kapasitesine sahiptir. Öğrencilerimizin birlikte çalışma yapabilecekleri grup çalışma odalarımız, IT salonumuz (Bilgisayar odası), mescitlerimiz ve kafeteryamızla geniş fiziki imkanlara sahiptir.

Kütüphanemizde bugün itibariyle 100.000 (yüz bin) cilt kitap ve 20.000 (yirmi bin) cilt dergi bulunmaktadır. Kütüphanemiz YÖK’ün son iki yıldır yaptığı “Vakıf Üniversiteleri Değerlendirme Raporunda” öğrenci başına en çok kitabın düştüğü üniversite olarak ilk sırada yer almaktadır. Kütüphanemizde ayrıca 1.200 adet el yazmaları, 1600, 1700 ve 1800’lü yıllarda basılmış Osmanlıca ve batı dillerindeki nadir eserlerden oluşan bir “Nadir Eserler Bölümü” bulunmaktadır.

Kütüphanemiz basılı kaynaklarda olduğu gibi elektronik yayınlar ve veri tabanları konusunda da oldukça güçlü bir koleksiyona sahiptir. Dünyanın en önemli yayınevlerinin (Oxford, Cambridge, Routledge, Brill, Harvard, Yale vb.) 180.000 (yüz seksen bin) cilt akademik yayınlarından oluşan ve dünyadaki en önemli akademik kitap veri tabanları arasında bulunan EBSCO Academic Collection’a sahiptir. Ayrıca 5 milyon Amerikan tezleri ile JSTOR, EBSCO, Springer, Taylor&Francis, Wiley, Nature vb. önemi veri tabanlarına ait binlerce dergideki milyonlara makaleye bir “tık”la erişim mümkündür. Hatta bu elektronik koleksiyonlarımıza kampüs dışından da (evden, yurttan, memleketten, tatilden veya dünyanın herhangi bir noktasından) aynen kütüphaneden istifade edildiği gibi yararlanılabilmektedir.

Kütüphanemiz; hafta sonu ve resmi tatiller de dahil olmak üzere haftanın her günü 22.00’e kadar açıktır. Hatta sınav dönemleri 24 saat açık olup, gece yarımda (00.30) çay çorba ikramımız yapılmaktadır. Öğrencilerimiz üniversitemize kayıtlarını yaptırdıklarında aynı zamanda kütüphanemizin de doğal üyesi olmaktadırlar. Böylece ihtiyaç duydukları yayınları ödünç alıp belli bir süre evde, yurtta ve diledikleri herhangi bir yerde kullanım hakkına sahip olmaktadırlar.

Detaylı bilgi için https://kutuphane.29mayis.edu.tr/tr/


Öğrenci Kulüpleri

Öğrenci Kulüpleri, öğrencilerimizin henüz üniversite yaşamında iken düzenlediği etkinlikler sayesinde organizasyon becerileri kazanmasını sağlarken, aynı zamanda hem akademik alanda hem de hobilerinde kendilerini geliştirmelerine ve sosyalleşmelerine imkân sağlar. İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi, öğrencilerinin kulüp kurma ve faaliyette bulunmalarına destek verir.

Üniversitemizde faaliyet gösteren öğrenci kulüplerinden bazıları:

Medeniyet Kulübü, Düşünce Atölyesi, Dans ve Tiyatro Kulübü, Edebiyat ve Düşünce Kulübü, Enderun Kulübü, Felsefiyat Kulübü, Uluslararası Öğrenci Kulübü, Fotoğrafçılık Kulübü, Genç Yaklaşım Kulübü, Kültür ve Sanat Atölyesi, Müzik Kulübü, Satranç Kulübü, Sinema Kulübü, Spor Kulübü, Şiir Kulübü, Türk Dünyası Kulübü, Barış ve Kardeşlik Kulübü, Creative Writing Club, Emin Adımlar Kulübü, Aktiffikir Kulübü, Pozitif Bakış Kulübü, Tarih ve Sanat Kulübü’dür.

Öğrenci kulüpleri sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz.


Yabancı Dil Öğretiminde Marka

İngilizce ve Arapça Hazırlık birimlerimizde dili sadece gramer olarak değil gündelik hayatın tüm alanlarında kullanabileceğiniz şekilde öğrenme imkânı bulacaksınız. Hazırlık birimlerimiz, öğrencilerimize hayat boyu yardımcı olacak ve eğitim yaşantılarına katkı sağlayacak yabancı dil becerilerini kazandırabilecek etkili bir dil öğrenimi sunuyor. Dili kitaplarla ve klasik usullerle değil, film, oyun, münazara ve öğrencilerin hazırladıkları sunumlarla interaktif şekilde öğreneceksiniz. Ayrıca öğretim süreniz boyunca Akademik Gelişim Programı kapsamında akademik alanda ihtiyaç duyduğunuz Almanca, Farsça, Antik Yunanca, Latince vb. ikinci bir yabancı dili de öğrenme imkânı sunuyoruz.


Uluslararası Ortam

İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi öğrencilerinin yedide biri uluslararası öğrencilerden oluşuyor. Yerleşkemizde Afganistan’dan Endonezya’ya, Kongo’dan Makedonya’ya 44 farklı ülkeden öğrencilerin farklı dil ve kültürleriyle temas etme imkânı sizi bekliyor.

İstanbul 29 Mayıs Üniversitesinde kaç dil konuşuluyor biliyor musunuz? İşte 30’dan fazla dilden bazıları:

Ruandaca, Ugandaca, Zazaca, Kurmanci, Makedonca, Arnavutça, Sırpça, Boşnakça, Özbek Türkçesi, Türkmen Türkçesi, Azerbaycan Türkçesi, Kırım Tatar Türkçesi, Gürcüce, Arapça, Farsça, Peştuca, Kazak Türkçesi, Kırgız Türkçesi, Prizren Türkçesi

Yunanca, İngilizce, Fransızca, Latince, Almanca, İtalyanca, İspanyolca, İbranice, Rusça


Yerleşkelerimiz

Elmalıkent’te her türlü ihtiyaca cevap vermek üzere tasarlanan; neoklasik tarzda binalara, genişlik ve ferahlık hissini doyasıya verecek özgün peyzaj alanlarına ve dünya metropolü İstanbul’un her noktasına kolay ulaşım imkânı sunan lokasyona sahip, doğayla iç içe bir üniversite yerleşkesi yükseliyor.

Üniversitemiz 2018-2019 akademik yılından itibaren Ümraniye Elmalıkent Yerleşkesinde eğitim öğretim ve akademik faaliyetlerini sürdürmektedir.

Ümraniye yerleşkelerimiz, Ümraniye Alemdağ Caddesi’ne ve “Üsküdar – Ümraniye – Çekmeköy” metro hattına yürüme mesafesindedir.